3. Türkçe

Basın bildirgesi

31 Ekim 2011

Savaş suçlusu olarak Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanlığı hakkında Almanya’da başlatılan suç duyurusu – Konuyla ilgili 1 Kasım’da Berlin’de basın açıklaması yapılacaktır

Savaş suçlusu olarak Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanlığı hakkında Almanya’da başlatılan suç duyurusu – Konuyla ilgili 1 Kasım’da Berlin’de basın açıklaması yapılacaktır.

Almanyalı bazı avukatlar TC Genelkurmay Başkanlığı ve şu an Berlin’de resmi ziyarette bulunan Başbakan Erdoğan hakkında, Kürtlere karşı yürüttükleri savaşta işledikleri ağır suçlardan ötürü, Karlsruhe’de bulunan federal savcılığa (BAW) suç duyurusunda bulundular. Bu suç duyurusunda, 2003 yılından bu yana uluslar arası hukukun ihlali doğrultusunda işlenen savaş ve insanlık suçları şikayet konusu yapılmaktadır.

Suç duyurusunun temelini, 2002 yılında yürürlüğe giren Alman Uluslar arası ceza kanunu oluşturmaktadır. Söz konusu ceza kanunu sayesinde, askeri ve siyasi liderlerin sorumluluklarında işlenen savaş suçlarının – olay yeri Almanya olmasa bile – uluslar arası ceza takibi mümkün olmaktadır.

2003 yılından sonra yaşanan vakaların değerlendirmeleri, kapsamlı araştırmalar ve saygın insan hakları kuruluşlarının raporları temelinde oluşturulan, örnek niteliğindeki 10 ayrı “dava” suç duyurusunun içeriğini oluşturmaktadır.

Yargısız infaz, esir alınan gerillaların öldürülmesi, işkence, yasaklanmış kimyasal silahların kullanımı ve öldürülen gerillaların cesetlerine uygulanan işkence, sunulan davaların bir kaçının içeriğini oluşturmaktadır. Söz konusu gerçek olaylar isim, bilgi ve delillerle birlikte sunulmaktadır.

Suç duyurusu, savaş mağdurları ve yakınları adına yapılacaktır. Köln’deki insan hakları derneği MAF-DAD–uluslararası hukuk ve demokrasi derneği, yazar Doris Gercke (Bella Block), uluslararası hukuk profesörü Norman Paech, Alman parlamentosu milletvekili Harald Weinberg (DIE LINKE), Dr. med. Gisela Penteker (IPPNW), Nürnberg şehir Meclisi üyesi Marion Padua ve sosyolog Martin Dolzer de suç duyurusunda bulunan isimler arasında bulunmaktadır.

Şikayet avukat Britta Eder ve avukat Dr. Heinz-Jürgen Schneider tarafından savcılığa  sunulmuştur.

Davacı ve Avukatların da hazır bulunacağı basın açıklaması 01.11.2011 tarihinde, saat 11.00′de Berlin, Haus der Demokratie’de (Greifswalder Strasse 4) gerçekleştirilecektir.

Önbilgi için: Av. Schneider 040-8513116 – Av. Eder 040-32033756
Yukarıdaki numaralara ulaşılamadığı taktirde: 0176-20705646

Die Kommentarfunktion ist geschlossen.